Dentofobia – jak pokonać strach przed dentystą?
Strach przed dentystą to najczęstszy powód zwlekania z umówieniem się na wizytę i zaniedbań, które w konsekwencji prowadzą do zaawansowanej próchnicy, a nawet potrzeby usunięcia zęba. Niewiele osób wie, że lęk przed wizytą w gabinecie stomatologa ma swoją specjalistyczną nazwę, a także istnieją sprawdzone sposoby, jak sobie z nim radzić. Więcej o dentofobii dowiecie się z naszego artykułu.
Co to jest dentofobia?
Dentofobia to silny strach przed dentystą, który, co ciekawe, dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Oczywiście powszechnie wiadomo, że nikt nie lubi wizyt u dentysty, lecz w przypadku dentofobii mówimy już o znacznie poważniejszym symptomie, który ogranicza dbałość o zdrowy i piękny uśmiech. Fobii nie wolno bagatelizować, szczególnie jeśli dotyczy ona dzieci. Dzisiejsza wiedza o silnym strachu przed dentystą, a także wsparcie psychologiczne oraz współpraca ze stomatologiem pozwala całkowicie uporać się z lękami.
Jak objawia się dentofobia?
Osobom, które nie znają tematu dentofobii, może wydawać się, że trudno jest odróżnić zwykły strach od zaburzenia, jakim jest fobia przed dentystą. To nieprawda, gdyż u osób, które zmagają się z dentofobią widoczne są charakterystyczne objawy takie jak ból brzucha, bezsenność, nadmierne pocenie czy biegunka. Oczywiście te dolegliwości związane są z wizytą u dentysty, a nasilają się w gabinecie również poprzez doznania słuchowe czy zapachowe.
Jak przestać się bać dentysty?
Istnieją sprawdzone sposoby, jak zminimalizować stres w gabinecie. Warto skorzystać z możliwości odbycia wizyty adaptacyjnej, która pozwoli stopniowo uporać się z lękiem oraz zapytać, czy lekarz miał już do czynienia z pacjentem z dentofobią. Oprócz psychicznego wsparcia i szczególnej cierpliwości, w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest zorganizowanie leczenia pod narkozą. Jest to jednak ostateczność, która dodatkowo będzie miała wpływ na ostateczną cenę leczenia. Aby tego uniknąć, zaleca się, aby pacjent starał się pozbyć traumy i lęków związanych z wizytą u dentysty w gabinecie psychologa lub psychiatry.
Dziecko u stomatologa. Jak zapobiec traumie przed dentystą?
Dentofobia zazwyczaj jest wynikiem traumy związanej z trudną lub stresującą wizytą u dentysty, która najczęściej odbywała się w wieku dziecięcym. O ile kilkanaście lat temu temat adaptacji u dentysty był nikomu nieznany, obecnie dużą uwagę poświęca się temu, aby dziecko przed leczeniem stomatologicznym przeszło aklimatyzację. Dlatego tak ważne jest, aby najmłodsi trafiali do gabinetu dentysty dziecięcego, zanim rozwinie się zaawansowana próchnica, tak aby móc przeprowadzić jedną lub więcej wizyt zapoznawczych. Taka wizyta polega na oswajaniu wizerunku dentysty, który nie tylko pokazuje sprzęt i tłumaczy, jak leczone są zęby małych pacjentów, ale także uczy je higieny jamy ustnej, oczywiście tłumacząc zagadnienia stomatologiczne w przyjazny, pełen wyrozumiałości i humoru sposób.
Fobia przed dentystą nie powinna być bagatelizowana, gdyż unikanie wizyt może przyczynić się do wyraźnych zaniedbań w wyglądzie i zdrowiu zębów. Uśmiech to nasza wizytówka, a problemy stomatologiczne mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na jamę ustną, ale także funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego warto szukać sposobów na pokonanie strachu przed dentystą, korzystając z usług wyrozumiałych i świadomych skali problemu specjalistów.