Jak dbać o protezę zębową?

Jednych z najczęściej zadawanych pytań w gabinecie protetyka jest to o higienę protez zębowych - w jaki sposób je czyścić i gdzie przechowywać. Wychodząc naprzeciw Waszym pytaniom, omawiamy codzienne zasady pielęgnacji protezy zębowej. 


Higiena protezy zębowej - dlaczego to tak ważne?


Zasady higieny związanej z czyszczeniem protezy zębowej i jej prawidłowym przechowywaniem to wiedza, którą musi nabyć każda osoba, która trafi do gabinetu protetyka. Bez wiedzy, jak dbać o protezę zębową, zachowanie świeżego, bezwonnego oddechu z jamy ustnej, będzie praktycznie niemożliwe. Co więcej, poprzez niewłaściwe czyszczenie protezy zębowej, zdarza się, że potrawy mają inny smak, a w jamie ustnej gromadzą się drobnoustroje. Często rozwija się również stan zapalny, który ma wpływ na kondycję dziąseł.

 
Jak czyścić protezy zębowe?


Czyszczenie protezy zębowej powinno następować po każdym posiłku i wejść w nawyk, tak aby nie dopuszczać do gromadzenia się bakterii. Jeśli nie mamy ze sobą specjalnie ku temu przeznaczonej pasty i szczoteczki, pomocne będzie przynajmniej opłukanie protezy pod bieżącą wodą. 

Jeśli zastanawiasz się, czym czyścić protezy zębowe — śpieszymy z odpowiedzią! Używaj specjalnie przeznaczonych do czyszczenia protez zębowych past, które nie uszkadzają i rysują jej powierzchni, a także mają silne działanie przeciwbakteryjne. Nie bez znaczenia jest także szczoteczka - ta powinna mieć miękkie i elastyczne włosie, aby dobrze dopasowywać się do powierzchni protezy. Dedykowane szczoteczki do protez są dwustronne, co znacznie ułatwia i przyśpiesza czyszczenie, zarówno wewnętrznych trudno dostępnych miejsc protezy, jak i zewnętrznych stron. 

Oprócz kilku minut poświęconych na czyszczenie protezy zębowej po posiłku nie warto zapominać w ciągu dnia o płukaniu jamy ustnej płynem antybakteryjnym. Dzięki niemu zachowasz świeży oddech, a także szybko i w prosty sposób zadbasz o higienę. Ważnym rytuałem, który warto wdrożyć, wieczorem jest czyszczenie języka i lekkie masowanie dziąseł miękką szczoteczką. Delikatne ruchy szczoteczką dodatkowo poprawia ukrwienie dziąseł, wzmacniając je i chroniąc przed paradontozą. 


Jak przechowywać protezę zębową?


Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby z protezą zębową jest ograniczenie dbania o jej higienę do odstawienia na noc do szklanki z wodą. Ta czynność zwiększa namnażanie się bakterii i grzybów, dlatego jeśli Ty również popełniałeś ten błąd — koniecznie zmień sposób przechowania protezy na noc. 

Oczywiście, w ruchomej protezie zębowej nie wolno spać. Jej długogodzinne użytkowanie może przyczynić się do uszkodzenia dziąseł, owrzodzeń czy namnażania się szkodliwych bakterii oraz grzybów. 

Protezę zębową należy przechować w suchym i przewiewnym pojemniku, o którego higienę również należy regularnie dbać. Po wieczornym wyjęciu protezy zębowej należy ją wyczyścić i osuszyć. 

Wiedza, jak dbać o protezę zębową, to absolutna konieczność, aby utrzymać higienę jamy ustnej, zadbać o zdrowe dziąsła i nie odczuwać dyskomfortu z powodu nieprzyjemnego oddechu. Codzienne obowiązki związane z dbaniem o protezę mają również wpływ na jej wytrzymałość oraz wygląd. Nieodpowiednia pielęgnacja może przyczynić się do tworzenia nieestetycznych przebarwień, których często trudno pozbyć się za pomocą dostępnych na rynku środków. Aby do tego nie dopuścić, zestaw szczoteczka + pasta powinien towarzyszyć nam na każdym przyjęciu, wyjeździe czy wycieczce.