Jak czyścić aparat ortodontyczny stały?

Jedną z najczęściej wymienianych obaw, które mają osoby z wadą zgryzu, jest dylemat, w jaki sposób zadbają o higienę jamy ustnej po założeniu stałego aparatu ortodontycznego. Bez wprawy i odpowiedniej wiedzy, jak czyścić aparat na zęby, codzienna higiena może stanowić realny problem. Podpowiadamy, jak powinny wyglądać prawidłowe nawyki pielęgnacyjne, gdy założymy aparat na zęby. Poznaj nasze porady!


Czyszczenie aparatu ortodontycznego - dlaczego to tak ważne?


Nie da się ukryć, że dbałość o higienę po założeniu stałego aparatu ortodontycznego jest utrudniona i może stanowić poważny problem. Warto przed założeniem szczegółowo porozmawiać z ortodontą, który wyjaśni, czym czyścić aparat ortodontyczny stały i jakie nawyki będą potrzebne, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy. Ta może się rozwijać w błyskawicznym tempie, jeśli nie będzie się czyściło narażonego na działanie próchnicotwórczych bakterii ortodontycznego aparatu stałego. Zanim dojdzie do próchnicy, na zębach będzie osadzał się kamień nazębny, który jest wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Kamień nie tylko nieestetycznie wygląda, ale jest również przyczyną paradontozy, opuchlizny, krwawienia dziąseł oraz nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Na rozwój kamienia narażone są osoby, które nie wiedzą, jak czyścić aparat ortodontyczny stały.


Czym czyścić aparat ortodontyczny stały?


Zanim wyjaśnimy, jak wygląda czyszczenie aparatu ortodontycznego, warto wspomnieć, co należy posiadać, aby prawidłowo dbać o higienę w czasie leczenia wad zgryzu. Warto skorzystać z rady specjalistów i posiadać dwie szczoteczki do pielęgnacji jamy ustnej: jedną do czyszczenia zębów, a drugą ortodontyczną — przeznaczoną już do mycia aparatu. Nie ma większych wymagań co do szczoteczki do mycia zębów, lecz ważne, aby miała w miarę miękkie włosie, które nie uszkadza elementów aparatu. Szczoteczka ortodontyczna posiada specjalną budowę w kształcie litery V, w tym także nierówną długość włosia, dzięki czemu jest w stanie dotrzeć do zakamarków między drutami, do łuku i mocowań w tylnej części aparatu. 

Warto szczególną uwagę poświęcić także wyborze pasty do zębów. Zalecamy, aby była przeznaczona dla zębów z nadwrażliwością, chroniąc zęby przed odkładaniem się kamienia. 

Aby prawidłowo oczyścić szczeliny między zębami i trudno dostępne miejsca, polecamy na co dzień używać nici dentystycznej lub irygatora, który czyści jamy ustną za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem.


Jak czyścić aparat na zęby?


Czyszczenie zębów i aparatu ortodontycznego powinno wykonywać się po każdym posiłku, co na początku może stanowić spory problem dla osoby leczącej zgryz, lecz z czasem zabieranie ze sobą szczoteczek staje się rutyną, a zapamiętanie kilku prostych kroków pomoże Ci w utrzymaniu higieny jamy ustnej:

  1. Zanim przystąpisz do czyszczenia aparatu ortodontycznego, należy wyjąć z niego wszystkie elementy ruchome. 
  2. Mycie aparatu rozpoczyna się od czyszczenia części, która znajduje się na zębach trzonowych, stopniowo i spokojnie przechodząc w kierunku przednich zębów. Nie należy wykonywać silnych, nagłych ruchów szczoteczką, gdyż w przypadku czyszczenia aparatu ortodontycznego ważna jest precyzja i staranność, a nie siła nacisku. Ważne, aby na początku czyścić mniejsze elementy, te trudniej dostępne, a na końcu skupić się na myciu łuku i zamków. 
  3. Ortodonci zalecają, aby na każdy ząb i elementy aparatu umieszczone na nim przeznaczyć ok. 10 sekund, a osobny czas poświęcić na użycie nici dentystycznych czy irygatora. Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób operujemy ruchem szczoteczki ortodontycznej. Używa się jej mniej więcej pod kątem 45 stopni, najlepiej wykonując czyszczenie ruchem wymiatającym. 
  4. Po czyszczeniu aparatu ortodontycznego należy umyć zęby zwykłą szczoteczką. Najdrobniejsze resztki jedzenia pomoże usunąć również płyn do płukania jamy ustnej, który pomaga również w profilaktyce związanej z występowaniem kamienia nazębnego. 

Tak wyglądająca pielęgnacja jamy ustnej powinna być wystarczająca, aby zadbać o zdrowie i wygląd zębów w czasie leczenia ortodontycznego. Walka z próchnicą, gdy na zębach umieszczony jest aparat stały, jest możliwa, ale bardzo utrudniona zarówno dla dentysty, jak i pacjenta, dlatego tak ważne jest, aby szczególną uwagę w czasie leczenia zgryzu poświęcić na prawidłową higienę, a także dokładnie wyleczyć zęby przed założeniem aparatu.